Makaralar

Aşağa gitmek

Makaralar

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir C.tesi Ara. 08 2007, 09:38

MAKARALARMakaralar, cisimleri hareket ettirmekte kuvvet kazancı sağlayan, kuvvetin yönünü değiştiren basit makinelerdir. İlk arkeolojik Makara resimleri İÖ 8.yy. Asur kabartmasında bulunmuştur.

1- Sabit Makaralar

”Sabit Makara”; sabit bir eksen etrafında serbestçe dönebilen, yük ile birlikte hareket etmeyen, sadece iş yapma kolaylığı sağlayan basit bir makinedir. Sabit Makaralar da kaldıraçlar prensibine göre çalışırlar. Yani ; Kuvvet x kuvvet kolu = Yük x yük kolu Bu eşitlikten dolayı, kuvvetten kazanç yoktur. Kuvvetin yaptığı iş, yükün yaptığı işe eşit olduğundan YÜK (G) = KUVVET ( F ) iş kazancı da olmaz. Sadece kuvvetin uygulama yönünü değiştirebilir ve iş kolaylığı sağlar.

2-Hareketli Makaralar Hem dönebilen hem de yükselip alçalabilen makaralardır.Makara yükle birlikte hareket eder.Hareketlimakara yükü ağırlığından küçük bir kuvvetle taşımak için kullanılır.Makara ağırlığı ve sürtünmeler önemsiz ise yük ile kuvvet ilişkisi 2f=P F=P:2 dir. Hareketli makarada kuvvetten kazanç sağlanır ancak aynı oranda yoldan kayıp vardır.Makarayı 1 metre yükseltebilmek için ipin ucunu 2 metre çekilmelidir.Sabit ve hareketli makaraların bir arada kullanıldığı makara sistemlerine palanga adı verilir

Kaynaklar:egitek.meb.gov.tr/dersdesmer/son_deney/deneyler/deney31.htm ,Vikipedi

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz