Rock Fan Club

Aşağa gitmek

Rock Fan Club

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir Ptsi Ocak 28 2008, 11:42

Rockçıları beklerim.

ROCK'IN TARİHÇESİ

Rock müzik


Vikipedi, özgür ansiklopedi


Git ve: kullan, ara


Rock müzisyeniRock, 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış, genellikle elektro gitar, bas gitar ve bateri gibi enstrümanlarla beraber vokal melodi taşıyan popüler müzik formudur. Organ ve piyano gibi klavyeli enstrümanlara da rock'ta sıkça rastlanılabilir. Saksafon gibi üflemeli çalgılar rock'ın ilk hallerinde oldukça sık kullanılmış olsa da yeni rock türlerinde nadiren görülürler. Rock tanımı oldukça genel bir tanımdır ve de sınırları kesin bir şekilde belirlenmemiştir. Birçok türü vardır ama en tepede iki tür vardır. Bunlar hard rock ve nu-metal dır. Hard Rock; karanlık, sert ve geneli ölümü ya da kötü şeyleri anlatan tarzdır. Hard rockçılar siyahı benimsemişlerdir. Siyah onlar için vazgeçilmezdir. Kısaca siyah hard rock'ın rengidir diyebiliriz. Nu-Metal ise daha çok metal ve rap müziklerinin karışımından oluşmuştur.Nu-Metai'i metalden ayıran en büyük özellik diğer metal grupları kadar sert ve net şarkı sözleri bulunmaması ve zenginlik kaygısı içermeyen enstruman kullanımıdır. Hard rock'ın belirli müzik grupları: Van Halen, Deep Purple, Guns N' Roses.
Rock'ın oluşumunda rock and roll ve rockabilly gibi müzik türleri önemli rol oynamışlardır. İngiliz rock'ının 1960larda gelişmesiyle "rock müzik" tanımı yaygınlaşmıştır. "İngiliz Fethi" olarak adlandırılan bir akımla, bu müzik tarzı tekrar Amerika'da yayıldı ve hatırı sayılır bir etkiyle uluslararası bir fenomen haline geldi. Rock günümüzde birçok türü altında barındırarak oldukça yaygın olarak dinlenen bir müzik türü haline gelmiştir.
Buraya kadar yer alan bölüm rock müzik tarzı ile ilgili bölümdür. Rock müziği tür olarak ele aldığımızda bunlardan çok çok daha kapsamlı olgular çıkar karşımıza. Öncelikle Rock müzik Blues adlı müzik türünden doğrudan olarak etkilenmiştir. Onun için Blues felsefesini incelemeden rock müzik felsefesi incelenemez. Blues'u icad eden siyahlar, beyazlardan gördüğü zulm karşısında sitemlerini üstü kapalı bir şekilde belirtmişlerdir. Bunu gittikçe geliştiren blues sanatçıları bu sitemin üzerindeki örtüyü yavaş yavaş kaldırmaya, müziklerini de aynı şekilde daha açık hale getirmeye başlamışlardır. O dönemlerde müzik aleti alamadıkları ve beyazların askerlerine ait müzik aletlerini kullandıklarını unutmamalıyız. Yukarıda adı geçen üflemeli çalgılar bu dönemlerden gelen bir alışkanlıktır. Sözlerin ve müziğin sitemi yansıtması artık gittikçe isyan boyutuna girmeye başladı. İşte böyle bir dönemde rock adını duyurmaya başladı. Caz dan etkilenen Blues artık Rock'ı doğurmuştu. Müzikte elektro gitarın kullanılmasının en büyük sebebi ise distortion adı verilen ses efektinin kulakları tırmalayıcı tınısının isyanı ve acıyı en iyi şekilde yansıttığının düşünülmesidir. Müzik ve sözler gittikçe sertleşmeye başladı. Bu durum hardrock'ı ortaya çıkarttı. Müzik artık sadece siyahların acılarını ve sitemleri anlatan ulusal bir yapıdan, bütün dünyayı ilgilendiren sorunlara ve siyasete karılan evrensel bir yapıya yol almaya başladı.Devam eden günlerde rock müzik muhalif yanının gittikçe kaybolduğunu düşünenler heavy metal çağını başlattı. Heavy metal ise gerek müzik tarzı bakımından, gerekse düşünceleri bakımından yüzlerce türe ayrılmaya başladı.
Esas olarak hepsi aynı yöne giderken farklı yollara sapıldı, fakat hepsinin kaynağında rock, rock'ın kaynağında blues, blues'un kaynağında caz, caz'ın kaynağında klasik müzik vardır.


KAYNAK:Vikipedi

İŞTE ROCKÇILARIMIZ:

1-Admin
2-AdMiN2
3-GüLeNaY
4-Berqay09

Twisted Evil RoCk FoReVeR Twisted Evil


En son Admin tarafından Paz Mart 16 2008, 13:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi (Sebep : yeni üye)

_________________
Lola Fan Club xD

[br]Click here to feed me a fruit![br]Get your own at Dinomon!

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından WeBmasTer Bir Ptsi Ocak 28 2008, 14:53

rockçı rsimleri koy admin bende rock forever diyorum

_________________
Click here to feed me a fruit!
Get your own at Dinomon!
avatar
WeBmasTer
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 538
Yaş : 23
Nereden? : sizene
Meslek : WebMastercı
Takımınız : galatasaray
Reputation : 0
Points : 3
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir Ptsi Ocak 28 2008, 17:14

evet ben rock hakkında birkaç şey koyarım bi de resim

_________________
Lola Fan Club xD

[br]Click here to feed me a fruit![br]Get your own at Dinomon!

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir Paz Şub. 03 2008, 22:13

Türkiye de Thrash metal tarihine şöyle bir göz atalım. Türkiye de ki ilk Thrash Metal grubumuz 1985 yılında Özer Sarısakal, Özgünay Ünal ve Fevzi Ilgın tarafından kurulan Kronik grubudur. 1986 yılında ise Cenk Ünnü ve Hakan Utangaç tarafından kurulan çıkış yeri Bursa olan Pentagram, yine aynı sene kurulan Metin Türkcan ve Kemal Kut'un grubu Metafor, 1987 yılında kurulan Metalium, 1988 yılında kurulan Ankaralı grup Hazy Hill, 1989 yılında Tolga, Zafer ve Melih tarafından kurulan DarkPhase ve aynı sene kurulan Necropsy, 1990 yılında kurulan Cultus ve Witness, 1992 yılında kurulan Eskişehirli Speed-Thrash grubu Skyturk, 1993 yılında kurulan Ascraeus Türkiye de Thrash metale öncülük eden gruplardır.

Thrash metal olarak Türkiye de yapılmış ilk çalışmalar ise Metalium'un 1989 yılındaki "Servants Of Death" ile aynı sene Hazy Hill'in çıkardığı "Murky Bedlam" demosudur. 1990 yılında ise Türkiye ilk Thrash metal albümleriyle tanışacaktır. Birisi Pentagram'ın Nepa firmasından çıkardığı ilk albümü Pentagram ve diğeri de Metalium'un Uzelli Müzik firmasından çıkardığı "Behind The Power" albümleridir. Speed & Thrash metal yapısındaki Pentagram'ın ilk albümü Pentagram ileriki yıllarla birlikte 30.000 üzerinde satarken, yine Speed & Thrash tarzındaki Metalium'un "Behind The Power" albümü prodüksiyon olarak biraz daha zayıf olsa da piyasada büyük etki bırakmıştır. Böylece bu 2 grup Türkiye de ki ilk Thrash albümlerine imza atmışlardır.PENTAGRAM - PENTAGRAM (1990 - NEPA MÜZİK)


METALIUM - BEHIND THE POWER (1990 - UZELLİ MÜZİK)


DARK PHASE - END OF LUNACY (DEMO) (1991)

1991 yılına geldiğimizde Dark Phase grubunun "End Of Lunacy" ve "Mortal Visions" demolarıyla Pentagram'ın "Live At Trail" adlı konser demosu (Türkiye de metal müzikte yapılmış ilk konser demosu/albümü) piyasada yer alan çalışmalardır. 1992 yılı ise birçok albüm ve demoyu beraberinde getirecektir. Pentagram'ın ikinci albümü "Trail Blazer", Kronik grubunun Hades Records etiketiyle yayınladığı ilk albümü "Endless War", Hazy Hill grubunun ikinci demosu "Fan Of Your Fancy", Cultus grubunun ilk demosu "Let’s Burn The Fumigation", Metalium'un "Bööööaahhh" adlı demosu ve ilk dönemlerinde Speed-Thrash metal yapan ve bugün Nekropsi ismiyle bildiğimiz Necropsy grubunun "Speed Lessons Part 1" adlı demosu o yıl Thrash metal adına yapılmış çalışmalar olacaktır. Ayrıca Metalium'un "Lanethli Konserler" adlı konser demosu da bu listeye dahildir.


PENTAGRAM - TRAIL BLAZER (1992 - PMP RECORDS)


KRONİK - ENDLESS WAR (1992 - HADES RECORDS)


HAZY HILL - FAN OF YOUR FANCY (DEMO) (1992)

İleriki yıllarda çıkan Thrash metal çalışmaları Witness grubunun 1993 yılında "Hateful Face Of Thrash" ve 1994 yılındaki "The Last Rite" demoları ve yine 1994 yılında çıkan ve İstanbul Müzik etiketiyle yayınlanan Darkphase grubunun ilk albümü "Waning Moon Setting Sun" ile Ascraeus grubunun Progressive etkili Thrash metal tarzındaki ilk albümü "Dare To Live" ve Cultus grubunun bir yıl içinde Hammer müzik firmasından çıkardığı "Bodhisattva" ve Thrashcore yapısındaki "Eye" albümleri olacaktır.


DARK PHASE - WANING MOON, SETTING SUN (1994 - İSTANBUL MÜZİK)


ASCRAEUS - DARE TO LIVE (1994 - HADES RECORDS)


CULTUS - BODHISATTVA (1994 - HAMMER MÜZİK)


CULTUS - EYE (1994 - HAMMER MÜZİK)

1995 yılında Metalium'un Balet Plak etiketiyle yayınladığı ikinci albümü "Suffer" oldukça sert, Thrash metal sınırlarını zorlayan ve Death metal'e yakın bir albümdür. İlk albüme göre prodüksiyon daha iyidir. Aynı sene ise Hazy Hill grubunun "Torch In The North Pole" adlı demosu piyasaya çıkar. Bu demonun özelliği Türkiye de yayınlanan ilk yasal yani bandrollü demo olmasıdır. Demo yoğun ilgi gördüğünden dolayı 1997 yılında Zihni Müzik tarafından tekrar basılıp piyasaya sürülmüştür. Eskişehirli Skyturk grubunun 1997 yılında çıkardığı "Phantasm Or Real" adlı ilk ve tek demosu ise Speed Metal'in Türkiye deki en önemli örneklerinden biri olmuştur. Ascraeus grubu da o sene "Red" isimli ikinci albümünü Ada Müzik etiketiyle yayınlamıştır.


METALIUM - SUFFER (1995 - BALET PLAK)


HAZY HILL - TORCH IN THE NORTH POLE (EP) (1995/1997 - ZİHNİ MÜZİK)


ASCRAEUS - RED (1997 - ADA MÜZİK)


SKYTURK - PHANTASM OR REAL (DEMO) (1997)


HAZY HILL - 8800 (1999 - SİS MÜZİK)

1996 yılında kurulan Ankaralı Thrash Metal grubu Solitude son yıllarda ülkemizde Thrash metal akımını en iyi devam ettiren gruplardandır. Grup 1999 yılında Türkçe sözlü parçalardan oluşan 4 şarkılık bir demo piyasaya sürmüştür. Ama 2003 yılında CD formatında yayınladıkları "Stands For The Void" demosu tamamen Bay Area Thrash etkilerini barındıran bir çok başarılı bir çalışmadır. Solitude hem bu demosu hem de sahne performansı ile kalitesini belli etmiş gruplarımızdandır. Hazy Hill grubu ise demolarındaki şarkıları biraraya getirip, bazılarını yeniden yorumlamış ve yeni şarkılar da ekleyerek toplamda 17 parçalık 8800 albümünü 1999 yılında Sis Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür.

Thrash metal türünde bugün Türkiye de fazla grup ve doğal olarak ürün görememek üzücü bir noktadır.


kaynak: metalfanzin.com
kaynak:hayaletiz.com(ben burdan buldum)

_________________
Lola Fan Club xD

[br]Click here to feed me a fruit![br]Get your own at Dinomon!

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından GüLeNaY Bir Perş. Mart 13 2008, 16:51

avatar
GüLeNaY
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 562
Yaş : 23
Nereden? : İzmir
Meslek : Öğrenci
Takımınız : GS
Ruh Hali :
Reputation : 0
Points : 0
Kayıt tarihi : 30/11/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından GüLeNaY Bir Perş. Mart 13 2008, 16:53

valla korktum ama rockçılık böyle bir şey Twisted Evil rock&metal fan
avatar
GüLeNaY
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 562
Yaş : 23
Nereden? : İzmir
Meslek : Öğrenci
Takımınız : GS
Ruh Hali :
Reputation : 0
Points : 0
Kayıt tarihi : 30/11/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir Cuma Mart 14 2008, 13:54

evet katılıyorum paylaşımcı olmak çok güzeldir örnek alalım bu arkadaşları...

_________________
Lola Fan Club xD

[br]Click here to feed me a fruit![br]Get your own at Dinomon!

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından BeRkAy Bir Paz Mart 16 2008, 11:08

beni de üye yapın buna
avatar
BeRkAy
Emekli
Emekli

Erkek
Mesaj Sayısı : 781
Yaş : 23
Nereden? : FENERBAHÇE CUMHURİYETİ
Meslek : Ögrnci
Takımınız : FnerBhçe
Ruh Hali :
Reputation : 0
Points : 0
Kayıt tarihi : 30/11/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir Paz Mart 16 2008, 13:41

durduğumuz kabahat valla ama paylaşım isteriz.

_________________
Lola Fan Club xD

[br]Click here to feed me a fruit![br]Get your own at Dinomon!

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Rock Fan Club

Mesaj tarafından GüLeNaY Bir C.tesi Nis. 19 2008, 16:07

tamam Very Happy
avatar
GüLeNaY
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 562
Yaş : 23
Nereden? : İzmir
Meslek : Öğrenci
Takımınız : GS
Ruh Hali :
Reputation : 0
Points : 0
Kayıt tarihi : 30/11/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz