Erdoğan:Milletin hakkı için savcıyız

Aşağa gitmek

Erdoğan:Milletin hakkı için savcıyız

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir Salı Tem. 15 2008, 15:19

Başbakan Erdoğan CHP’nin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili tavrını eleştirerek kimlerin kimlere avukatlığını yaptığını milletin gördüğünü söyledi. Erdoğan ‘Bize de savcı diyorlar, Biz milletin hakkını arıyoruz, bu anlamda savcıyız” dedi.

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan isim vermeden Ergenekon ve kapatma davalarına değindi.

Erdoğan şunları söyledi:
“Belli bir zümrenin menfaatini düşünenler maskeleriyle birlikte deşifre oluyorlar. Türkiye bu maskelerden kurtuldukça kimse durduramaz. Kimse endişe etmesin Türkiye demokrasiden bir adım geri atmayacaktır.

İLLEGAL YAPILARIN AVUKATI
Anamuhalefet partisinin lider ve sözcülerinin son günlerdeki gayretkeşliğini tarih kaydetti. Hukuki süreç henüz işlerken, demokratik siyasi sürece darbe vurma iddiasıyla soruşturulan illegal yapılanmaların avukatlığına savunmak, ancak demokratik hukuk devletine inancı zayıf olan siyaset anlayışının kalkışabileceği bir iştir.

Bu tür siyasetçilerin ve böyle bir siyaset tarzının demokrasi ve hukuka verdiği zararı herhalde başka kimse veremez. Bindiği dalı kesen, içinde bulunduğu gemiyi batırmayla çalışan bir anlayışın demokrasiye, hukuka vereceği bir fayda var mı? Biz bu noktada milletimizle aynı çizgideyiz.

EVET SAVCIYIZ
Kim kimlerin avukatlığına savunmuş, millet onu görüyor. Biz kendimize vasıf tayin etmemişken bize savcılık görevini onlar veriyor. Bu da güzel. Niye? Çünkü savcı millet adına vardır. İddia makamı millet adına vardır. Biz de millet adına hakkı arıyoruz, hakkı savunuyoruz. Eğer bu anlamda savcıysa evet savcıyız.

SİYASET KURUMU YIPRATILMAMALI
Kurumların yıpratılmaması gerektiğini ifade edenler siyaset kurumunun yıpratılmasına sessiz kalmamalı. 60 yılda pek çok kesintinin bulunduğu ülkede siyaset, demokrasi nasıl kurumlaşır? Bu konuda özeleştiri yapalım. Ama bunu sadece siyasetin içinde olanlar değil, siyasetin dışında olanlar da yapmalıdır.

Seçilenler değil seçenler de siyasetin aktörüdür. Demokrasinin üst seviyede kurumsallaştığı ülkelerde asırlık siyasi partilerle karşılaşırız. Gelenekleri teamülleri olan yapılardır. Türkiye’de bu yok . Siyasetin asli unsurları siyasi partilerdir. Bu anayasada var ama sayfalar arasında kalmamalı. Siyasi parti geleneklerini kökleştirmek önemlidir.”

Kaynak

_________________
Lola Fan Club xD

[br]Click here to feed me a fruit![br]Get your own at Dinomon!

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz