Müzikleriyle Dünyayı Değiştirdiler. . .

Aşağa gitmek

Müzikleriyle Dünyayı Değiştirdiler. . .

Mesaj tarafından <MudVayne> Bir Paz Ara. 21 2008, 14:17

DÜNYAYI MÜZİKLERİYLE DEĞİŞTİRDİLER

Dünyayı değiştiren devrimler dendiği zaman akla pek çok şey gelir. Tekerleğin icadı, ateşin bulunması, buharlı makinalar, Fransız Devrimi, Bolşevik Devrimi.. Bu örnekleri çoğaltmak şüphesiz mümkün. Ancak, dünyayı değiştiren teknolojik ve siyasal devrimler kadar, bazı akımların vurduğu damga da bunlardan daha az etki yaratmamıştır insanlık tarihinde. Bu akımlar arasında ise Rock'n Roll, 20. yüzyıl tarihine vurduğu damgayla hem beyinlere hem de ruhlara kazındı, asla unutulmayacak bir şekilde.

VE TAŞLAR YUVARLANDI

60'lı yıllarında başında bütün dünyayı kasıp kavuran özgürlük söylemleri, ilk önce gençliğin ruhunda ateşi yaktı. 60'lı yılların sonuna doğru ortaya çıkan 68 Kuşağı ve bunların başlattığı hareket ise, özgürlük talebinin bir çığlığa dönüşmesiydi dünyanın dört bir yanında. Ancak 68'e gelinmeden önce taşlar çoktan yuvarlanmaya başlamıştı yamaçlardan. 1960'ların başında dünya müziğine yön verecek yeni bir müzik akımı elektrik hızıyla yayıldı. Başta Amerika olmak üzere bütün dünyada. Jazz, Blues ve Country ezgileri, o güne kadar alışılmadık bir evrim geçirerek adından da anlaşılacağı gibi 'yuvarlanan kayalar' gibi değişime direnenlerin üzerine yuvarlandı.

ROCK'N ROLL'DAN HEAVY METAL'E ROCK TARİHİ

İşte o yıllarda başlayan Rock'n Roll efsanesi, günümüze kadar bir çok kez şekil değiştirse de yaşamaya devam etti. 60'larda ortaya çıkan bu akım, 70'lerde, 80'lerde, 90'larda sürekli kendisini yeniledi ve kendisine yeni yataklar açan bir sel gibi akmaya devam etti. Yaşadıkları dönemde, dünyanın en çok tanınan ve kitleleri en çok etkileyen Rock starları ve gruplar, hep bu mecrada akmaya devam etti. Şüphesiz Rock tarihini anlatmak, ciltlerce kitap gerektirecek bir macera olur. Ancak biz yine de, yaşadıkları döneme damga vuran ve etkileri hala devam eden bu efsaneler. . .Hayaletiz.net

_________________
Lola Fan Club xD

[br]Click here to feed me a fruit![br]Get your own at Dinomon!

<MudVayne>
Administrator
Administrator

Erkek
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 58
Nereden? : Türkiye Cumhuriyeti!!!
Meslek : Profesyonel Admin
Takımınız : PSV Eindhoven
Ruh Hali :
Takım :
Reputation : 0
Points : 165
Kayıt tarihi : 29/11/07

Kullanıcı profilini gör http://adolla.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz